Murata DHS4E4G202MTXB technical specifications.
| Application(s) | GENERAL PURPOSE |
| Capacitance | 2nF |
| Package/Case | Ceramic |
| Diameter | 60mm |
| Length | 32mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | 20°C |
| Package Quantity | 30 |
| Termination | Screw |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 40kV |
| DC Rated Voltage | 40kV |