The DHS4E4G701KL2B is a single layer ceramic capacitor from Murata with a capacitance of 700pF and a tolerance of 10%. It has a voltage rating of 40kV and is designed for general purpose applications. The capacitor is packaged in a ceramic case with a diameter of 38mm and is mounted using a holder. It is compliant with RoHS regulations and has a packaging quantity of 30 units per bulk package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata DHS4E4G701KL2B technical specifications.
| Application(s) | GENERAL PURPOSE |
| Capacitance | 700pF |
| Package/Case | Ceramic |
| Diameter | 38mm |
| Length | 1.476inch |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | 20°C |
| Mount | Holder |
| Package Quantity | 30 |
| Termination | Screw |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 40kV |
| DC Rated Voltage | 40kV |