The DHSF44D332ZR2B is a single layer ceramic capacitor from Murata with a capacitance of 3.3nF and a voltage rating of 20kV. It has a diameter of 52mm and a height of 1.083inch when seated. The capacitor operates within a temperature range of 10°C to 85°C and is available in bulk packaging with 40 units per package. The DHSF44D332ZR2B is RoHS compliant and not radiation hardened.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata DHSF44D332ZR2B technical specifications.
| Application(s) | GENERAL PURPOSE |
| Capacitance | 3.3nF |
| Diameter | 52mm |
| Dielectric | Z5V |
| Height - Seated (Max) | 1.083inch |
| Length | 24mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | 10°C |
| Mount | Holder |
| Package Quantity | 40 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | DHS |
| Termination | Screw |
| Tolerance | 80% |
| Voltage Rating | 20kV |
| DC Rated Voltage | 20kV |