The DHSF44D482ZT2B is a 60mm diameter, 4.8nF capacitance, single layer ceramic capacitor with a Z5V dielectric, rated for 20kV and operating between 10°C and 85°C. It is available in bulk packaging with 40 units per package and is RoHS compliant. The capacitor has a height of 24mm and a seated height of 1.083 inches, with a tolerance of 80%.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata DHSF44D482ZT2B technical specifications.
| Application(s) | GENERAL PURPOSE |
| Capacitance | 4.8nF |
| Diameter | 60mm |
| Dielectric | Z5V |
| Height | 24mm |
| Height - Seated (Max) | 1.083inch |
| Length | 26mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | 10°C |
| Mount | Holder |
| Package Quantity | 40 |
| Termination | Screw |
| Tolerance | 80% |
| Voltage Rating | 20kV |
| DC Rated Voltage | 20kV |