The DHSF44F182ZNXB is a single layer ceramic capacitor from Murata with a capacitance of 1.8nF and a voltage rating of 30kV. It has a dielectric of Z5V and is available in bulk packaging with a package quantity of 90. The capacitor is RoHS compliant and has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of 10°C. It is designed for general purpose applications and has a tolerance of 80%.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata DHSF44F182ZNXB technical specifications.
| Application(s) | GENERAL PURPOSE |
| Capacitance | 1.8nF |
| Diameter | 43mm |
| Dielectric | Z5V |
| Height - Seated (Max) | 1.398inch |
| Length | 32mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | 10°C |
| Mount | Holder |
| Package Quantity | 90 |
| Termination | Screw |
| Tolerance | 80% |
| Voltage Rating | 30kV |
| DC Rated Voltage | 30kV |