Murata DHSF44G192ZR2B technical specifications.
| Application(s) | GENERAL PURPOSE |
| Capacitance | 1.9nF |
| Diameter | 52mm |
| Dielectric | Z5V |
| Height - Seated (Max) | 1.673inch |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | 10°C |
| Mount | Holder |
| Package Quantity | 20 |
| Termination | Screw |
| Tolerance | 80% |
| Voltage Rating | 40kV |
| DC Rated Voltage | 40kV |