Murata DSS6NB32A471T51B technical specifications.
| Capacitance | 470pF |
| Package/Case | Radial |
| Current | 6A |
| Depth | 2.54mm |
| ESD Protection | No |
| Height | 0.276inch |
| Length | 0.315inch |
| Max Current Rating | 6A |
| Max DC Current | 6A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 100V |
| Max Voltage Rating (DC) | 100V |
| Mount | Through Hole |
| Number of Channels | 1 |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | EMIFIL®, DSS6N |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 100V |
| Width | 2.54mm |