Murata GA355DR7GC101KY02L technical specifications.
| Capacitance | 100pF |
| Case Code (Imperial) | 2220 |
| Case Code (Metric) | 5750 |
| Package/Case | 2220 |
| Construction | Flat |
| Depth | 5mm |
| Dielectric | X7R |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Height | 2mm |
| Length | 5.7mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10% |
| Voltage | 250V |
| Voltage Rating | 250V |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| DC Rated Voltage | 250V |
| Weight | 0.016932oz |
| Width | 5mm |