This Murata GA355DR7GC102KY02K is a multilayer ceramic capacitor with a capacitance of 1nF and a tolerance of 10%. It has a package type of 2220 and is constructed with a flat design. The capacitor has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is designed for surface mount applications and is packaged in tape and reel. The dielectric material is X7R.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata GA355DR7GC102KY02K technical specifications.
| Capacitance | 1nF |
| Package/Case | 2220 |
| Construction | Flat |
| Depth | 5mm |
| Dielectric | X7R |
| Height | 2mm |
| Length | 5.7mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Tolerance | 10% |