The GCM188R72A104KA64B is a ceramic multilayer capacitor from Murata with a capacitance of 0.1uF and a DC rated voltage of 100V. It has a maximum operating temperature of 125 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -55 degrees Celsius. The capacitor measures 0.8mm in width and 1.6mm in length, with a height of 0.8mm. It is part of the GCM18 series and is packaged in a 0603 package type.