The Murata GJM1555C1H3R7WB01D is a ceramic capacitor with a capacitance of 3.7pF and a voltage rating of 50V. It has a package type of 0402 and is constructed with a flat, multilayer ceramic (MLCC) dielectric. The capacitor is surface mountable and has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is RoHS compliant and available in a tape and reel packaging with a quantity of 10,000 pieces.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata GJM1555C1H3R7WB01D technical specifications.
| Capacitance | 3.7pF |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Package/Case | 0402 |
| Construction | Flat |
| Depth | 0.5mm |
| Dielectric | C0G |
| Height | 0.5mm |
| Length | 1mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 10000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GJM |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 0.5mm |