Murata GJM1555C1H6R1DB01D technical specifications.
| Capacitance | 6.1pF |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Package/Case | 0402 |
| Construction | Flat |
| Depth | 0.5mm |
| Dielectric | C0G |
| Height | 0.5mm |
| Length | 1mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 10000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GJM |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |