The Murata GQM1555C2A360JB01D is a ceramic capacitor with a capacitance of 36pF and a DC rated voltage of 100V. It is packaged in a 0402 MLCC package type. The capacitor has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. Its dimensions are 1mm in width and 0.5mm in height.