The GQM1555C2D7R2CB01D is a ceramic capacitor from Murata with a capacitance of 7.2pF and a DC rated voltage of 200V. It has a compact 0402 package type and measures 1mm in width and 0.5mm in height. The capacitor operates within a temperature range of -55°C to 125°C.