The Murata GQM1555C2D7R4BB01D is a 200V ceramic capacitor with a capacitance of 7.4nF. It has a compact 0402 package size and measures 1.0mm in width and 0.5mm in height. The capacitor operates within a temperature range of -55 to 125 degrees Celsius.