Murata GQM1875C2E2R2CB12D technical specifications.
| Mounting | Surface Mount |
| Termination Style | Pad |
| Package/Case | 0603 |
| Product Length (mm) | 1.6 |
| Product Depth (mm) | 0.8 |
| Product Height (mm) | 0.7 |
| Product Weight (g) | 0.0063 |
| Number of Terminals | 2 |
| Size (mm) | 1.6 X 0.8 X 0.7 |
| Capacitance | 2.2pF |
| Voltage | 250VDC |
| Tolerance | 0.25pF |
| Dielectric | C0G |
| DC Rated Voltage | 250VDC |
| Technology | Standard |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |