The GQM1875C2E8R0DB12D is a ceramic capacitor with a capacitance of 8pF and a voltage rating of 250V. It has a package type of 0603 and is designed for surface mount applications. The capacitor has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is RoHS compliant and available in a tape and reel packaging with 4000 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata GQM1875C2E8R0DB12D technical specifications.
| Capacitance | 8pF |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Package/Case | 0603 |
| Construction | Flat |
| Depth | 0.8mm |
| Dielectric | C0G |
| Height | 0.7mm |
| Length | 1.6mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GQM |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Rating | 250V |
| DC Rated Voltage | 250V |
| Width | 0.8mm |