The GQM1875C2E8R9CB12D is a multilayer ceramic capacitor with a capacitance of 8.9nF and a DC rated voltage of 250V. It has a package type of 0603 and is designed for use in a variety of applications. The capacitor has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It measures 1.6mm in width and 1.6mm in length, with a height of 0.7mm. The GQM1875C2E8R9CB12D is manufactured by Murata and is a type of ceramic capacitor.