The GQM1885C2A1R2CB01D is a 100V ceramic capacitor with a capacitance of 1.2pF. It is constructed with a flat construction and has a dielectric of C0G. The capacitor is available in a 0603 package, which is a surface mount type with a thickness of 0.035inch and a width of 0.031inch. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The capacitor is RoHS compliant and is packaged on a tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata GQM1885C2A1R2CB01D technical specifications.
| Capacitance | 1.2pF |
| Construction | Flat |
| Depth | 0.8mm |
| Dielectric | C0G |
| Height | 0.8mm |
| Length | 1.6mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.035inch |
| Voltage Rating | 100V |
| DC Rated Voltage | 100V |
| Width | 0.031inch |