The GQM1885C2A2R0CB01D is a 2pF ceramic capacitor with a voltage rating of 100V and a package type of 0603. It is constructed with a C0G dielectric and has a flat construction. The capacitor is designed for surface mount applications and has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is lead free and RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata GQM1885C2A2R0CB01D technical specifications.
| Capacitance | 2pF |
| Package/Case | 0603 |
| Construction | Flat |
| Depth | 0.8mm |
| Dielectric | C0G |
| Height | 0.8mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 1.6mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.035inch |
| Voltage Rating | 100V |
| DC Rated Voltage | 100V |
| Width | 0.031inch |