The Murata GQM1885C2A3R0CB01D is a 3pF ceramic capacitor with a 100V voltage rating, constructed with a C0G dielectric material. It has a surface mount package type and is lead free. The capacitor operates within a temperature range of -55°C to 125°C and is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata GQM1885C2A3R0CB01D technical specifications.
| Capacitance | 3pF |
| Package/Case | 0603 |
| Construction | Flat |
| Depth | 0.8mm |
| Dielectric | C0G |
| Height | 0.8mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 1.6mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.035inch |
| Voltage Rating | 100V |
| DC Rated Voltage | 100V |
| Width | 0.031inch |