The GQM1885C2A5R6DB01D is a 5.6pF ceramic capacitor with a voltage rating of 100V. It has a case code of 0603 and is constructed with a flat construction. The capacitor has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is lead free and compliant with RoHS regulations. The capacitor is available in a package quantity of 4000 and is packaged in tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata GQM1885C2A5R6DB01D technical specifications.
| Capacitance | 5.6pF |
| Package/Case | 0603 |
| Construction | Flat |
| Depth | 0.8mm |
| Dielectric | C0G |
| Height | 0.8mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 1.6mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.035inch |
| Voltage Rating | 100V |
| DC Rated Voltage | 100V |
| Width | 0.031inch |