Murata GQM2195C2A201GB12D technical specifications.
| Capacitance | 200pF |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Package/Case | 0805 |
| Dielectric | C0G |
| Height | 1mm |
| Length | 0.079inch |
| Material | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GQM |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.037inch |
| Tolerance | 2% |
| Voltage Rating | 100V |
| DC Rated Voltage | 100V |
| Width | 0.049inch |