The GQM2195C2A271GB12D is a multilayer ceramic capacitor with a capacitance of 270pF and a voltage rating of 100V. It has a tolerance of 2% and is available in a 0805 package type. The capacitor operates within a temperature range of -55°C to 125°C and is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata GQM2195C2A271GB12D technical specifications.
| Capacitance | 270pF |
| Dielectric | C0G |
| Length | 2mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Package Quantity | 4000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 2% |
| Voltage Rating | 100V |
| DC Rated Voltage | 100V |
| Width | 1.25mm |