The GQM2195C2A9R0DB01D is a multilayer ceramic capacitor with a capacitance of 9pF and a voltage rating of 100V. It is constructed with a C0G dielectric and has a package quantity of 4000. The capacitor is available in a 0805 package type and is suitable for surface mount applications. It has an operating temperature range of -55°C to 125°C and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata GQM2195C2A9R0DB01D technical specifications.
| Capacitance | 9pF |
| Package/Case | 0805 |
| Construction | Flat |
| Depth | 1.25mm |
| Dielectric | C0G |
| Height | 0.85mm |
| Length | 2mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.037inch |
| Voltage Rating | 100V |
| DC Rated Voltage | 100V |
| Width | 0.049inch |