
The GQM2195C2E1R6BB12D is a 1.6pF ceramic capacitor with a 0805 package and a maximum operating temperature of 125°C. It has a DC rated voltage of 250V and is constructed with a C0G dielectric material. The capacitor is a surface mount device and is available in a tape and reel packaging format.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Murata GQM2195C2E1R6BB12D datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 1.6pF |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Package/Case | 0805 |
| Construction | Flat |
| Depth | 1.25mm |
| Dielectric | C0G |
| Height | 0.85mm |
| Length | 2mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GQM |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.039inch |
| Voltage Rating | 250V |
| DC Rated Voltage | 250V |
| Width | 0.049inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Murata GQM2195C2E1R6BB12D to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.