The GQM2195C2E220FB12J is a 22pF ceramic capacitor with a voltage rating of 250V and a tolerance of 1%. It is available in a 0805 SMD/SMT package and is suitable for surface mount applications. The capacitor has an operating temperature range of -55°C to 125°C and is available in quantities of 10,000 per reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Murata GQM2195C2E220FB12J datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 22pF |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Package/Case | 0805 |
| Length | 0.079inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 10000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | GQM |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.037inch |
| Tolerance | 1% |
| Voltage Rating | 250V |
| DC Rated Voltage | 250V |
| Width | 0.049inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Murata GQM2195C2E220FB12J to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
