The Murata GQM22M5C2H1R3CB01K is a 1.3pF ceramic capacitor with a C0G dielectric and a voltage rating of 500V. It is available in a 1111 package type and is surface mountable. The capacitor has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is RoHS compliant and packaged in tape and reel with 3000 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata GQM22M5C2H1R3CB01K technical specifications.
| Capacitance | 1.3pF |
| Case Code (Imperial) | 1111 |
| Case Code (Metric) | 2828 |
| Package/Case | 1111 |
| Dielectric | C0G |
| Height | 1.15mm |
| Length | 0.11inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GQM |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.053inch |
| Voltage Rating | 500V |
| DC Rated Voltage | 500V |
| Width | 2.8mm |