Murata's GQM22M5C2H300JB01L is a 30pF ceramic capacitor with a C0G dielectric, rated for 500V with a 5% tolerance. It has a surface mount package with dimensions 0.11x0.11x0.039inch. The operating temperature range is -55°C to 125°C. This component is RoHS compliant but not Reach SVHC compliant. It is available in tape and reel packaging with 1000 pieces per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata GQM22M5C2H300JB01L technical specifications.
| Capacitance | 30pF |
| Case Code (Imperial) | 1111 |
| Case Code (Metric) | 2828 |
| Package/Case | 1111 |
| Dielectric | C0G |
| Length | 0.11inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GQM |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.039inch |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 500V |
| DC Rated Voltage | 500V |
| Width | 0.11inch |