Murata GQM22M5C2H360JB01L technical specifications.
| Capacitance | 36pF |
| Case Code (Imperial) | 1111 |
| Case Code (Metric) | 2828 |
| Package/Case | 1111 |
| Dielectric | C0G |
| Height | 1.15mm |
| Length | 0.11inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GQM |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.039inch |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 500V |
| DC Rated Voltage | 500V |
| Width | 2.8mm |