The Murata GQM22M5C2H6R2DB01K is a surface mount ceramic capacitor with a capacitance of 6.2pF and a voltage rating of 500V. It has a package type of 1111 and is RoHS compliant. The capacitor operates over a temperature range of -55°C to 125°C and is available in a tape and reel packaging with 3000 pieces per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata GQM22M5C2H6R2DB01K technical specifications.
| Capacitance | 6.2pF |
| Package/Case | 1111 |
| Length | 0.11inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 3000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.053inch |
| Voltage Rating | 500V |
| DC Rated Voltage | 500V |
| Width | 0.11inch |