This ceramic chip capacitor features a capacitance of 47pF, a DC rated voltage of 16VDC, and a tolerance of 2%. It operates over a temperature range of -55°C to 125°C and is constructed with a flat, ceramic case style. The termination style is pad, and the construction is suitable for surface mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 47pF |
| Voltage | 16VDC |
| Tolerance | 2% |
| Dielectric | C0G |
| DC Rated Voltage | 16VDC |
| Negative Capacitance Tolerance | -2% |
| Technology | Standard |
| Positive Capacitance Tolerance | 2% |
| Package/Case | 008004 |
| Mounting | Surface Mount |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Termination Style | Pad |
| Construction | Flat |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Microwave Application | No |
| Height | 0.125mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |