
This 22pF ceramic capacitor has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is constructed with a flat construction and features a C0G dielectric. The capacitor is surface mountable and has a tolerance of 5%. It is RoHS compliant and packaged in tape and reel with a quantity of 10.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Murata GRM0225C1C220JD05D datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 22pF |
| Case Code (Imperial) | 1005 |
| Case Code (Metric) | 0402 |
| Construction | Flat |
| Depth | 0.2mm |
| Dielectric | C0G |
| Height | 0.2mm |
| Length | 0.4mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 10 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GRM |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.009inch |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 16V |
| DC Rated Voltage | 16V |
| Width | 0.008inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Murata GRM0225C1C220JD05D to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
