The GRM0225C1E6R4BDAEL is a surface mount ceramic chip capacitor with a capacitance of 6.4pF and a voltage rating of 25VDC. It has a tolerance of 0.1pF and is constructed with a C0G dielectric. The capacitor is rated for operation between -55°C and 125°C and is available in a 01005 package with a pad termination style.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata GRM0225C1E6R4BDAEL technical specifications.
| Capacitance | 6.4pF |
| Voltage | 25VDC |
| Tolerance | 0.1pF |
| Dielectric | C0G |
| DC Rated Voltage | 25VDC |
| Technology | Standard |
| Package/Case | 01005 |
| Mounting | Surface Mount |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Termination Style | Pad |
| Construction | Flat |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Microwave Application | No |
| Height | 0.2mm |
| Height Tolerance | ±0.02mm |