The GRM0225C1E7R9CDAEL is a 01005 surface mount ceramic chip capacitor from Murata with a capacitance of 7.9pF and a DC rated voltage of 25VDC. It has a tolerance of 0.25pF and a dielectric of C0G. The capacitor is suitable for operation over a temperature range of -55C to 125C and is constructed with a flat construction and a ceramic chip case style.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata GRM0225C1E7R9CDAEL technical specifications.
| Capacitance | 7.9pF |
| Voltage | 25VDC |
| Tolerance | 0.25pF |
| Dielectric | C0G |
| DC Rated Voltage | 25VDC |
| Technology | Standard |
| Package/Case | 01005 |
| Mounting | Surface Mount |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Termination Style | Pad |
| Construction | Flat |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Microwave Application | No |
| Height | 0.2mm |