
The GRM0335C1E160JA01D is a ceramic capacitor from Murata with a capacitance of 16pF and a voltage rating of 25V. It has a tolerance of 5% and is available in a 0201 package type. The capacitor is designed for surface mount applications and has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is RoHS compliant and available in a tape and reel packaging with 15000 pieces per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Murata GRM0335C1E160JA01D datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 16pF |
| Case Code (Imperial) | 0201 |
| Case Code (Metric) | 0603 |
| Package/Case | 0201 |
| Height | 330um |
| Length | 0.024inch |
| Material | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 15000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GRM |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.013inch |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |
| Width | 0.012inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Murata GRM0335C1E160JA01D to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
