
The GRM0335C1E1R5CA01D is a 1.5pF ceramic capacitor with a 25V voltage rating. It is available in a 0201 package and is designed for surface mount applications. The operating temperature range is from -55°C to 125°C. The capacitor is RoHS compliant and lead free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Murata GRM0335C1E1R5CA01D datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 1.5pF |
| Case Code (Imperial) | 0201 |
| Case Code (Metric) | 0603 |
| Package/Case | 0201 |
| Dielectric | C0G |
| Height | 0.3mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.024inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 15000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GRM |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.013inch |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |
| Width | 0.012inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Murata GRM0335C1E1R5CA01D to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
