The GRM0335C1E7R5CD01D is a ceramic capacitor with a capacitance of 7.5pF, a voltage rating of 25V, and a package type of 0201. It is a surface mount device with a thickness of 0.013inch and a width of 0.012inch. The capacitor has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is RoHS compliant and available in a package quantity of 15000 units, packaged in tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata GRM0335C1E7R5CD01D technical specifications.
| Capacitance | 7.5pF |
| Construction | Flat |
| Depth | 0.3mm |
| Dielectric | C0G |
| Height | 0.3mm |
| Length | 0.6mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.013inch |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |
| Width | 0.012inch |