The GRM0335C1E8R2CD01D is a surface mount ceramic capacitor with a capacitance of 8.2pF and a voltage rating of 25V. It has a C0G dielectric and is packaged in a 0603 case. The operating temperature range is -55°C to 125°C. This component is RoHS compliant and is available in quantities of 15000 per reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata GRM0335C1E8R2CD01D technical specifications.
| Capacitance | 8.2pF |
| Construction | Flat |
| Depth | 0.3mm |
| Dielectric | C0G |
| Height | 0.3mm |
| Length | 0.6mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 15000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 300um |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |
| Width | 0.3mm |