The GRM0335C1E8R5CD01D is a 8.5pF ceramic capacitor from Murata with a voltage rating of 25V. It features a C0G dielectric and is constructed in a flat, 0201 package. The capacitor is surface mountable and has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is RoHS compliant and available in tape and reel packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata GRM0335C1E8R5CD01D technical specifications.
| Capacitance | 8.5pF |
| Construction | Flat |
| Depth | 0.3mm |
| Dielectric | C0G |
| Height | 0.3mm |
| Length | 0.6mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.013inch |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |
| Width | 0.012inch |