The GRM0335C1E8R8CD01D is a 8.8pF ceramic capacitor from Murata with a voltage rating of 25V. It has a case code of 0603 and is constructed with a C0G dielectric. The capacitor is available in a package quantity of 15000 and is packaged in tape and reel. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The GRM0335C1E8R8CD01D is RoHS compliant and suitable for surface mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 8.8pF |
| Construction | Flat |
| Depth | 0.3mm |
| Dielectric | C0G |
| Height | 0.3mm |
| Length | 0.6mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.013inch |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |
| Width | 0.3mm |