
This 0.5pF ceramic capacitor has a C0G dielectric and a maximum operating temperature of 125°C. It is rated for a DC voltage of 25V and is available in a 0201 package with a surface mount termination. The capacitor is packaged in a tape and reel format with 50,000 units per reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Murata GRM0335C1ER50CA01J datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 0.5pF |
| Case Code (Imperial) | 0201 |
| Case Code (Metric) | 0603 |
| Package/Case | 0201 |
| Dielectric | C0G |
| Height | 0.3mm |
| Length | 0.024inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 50000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | GRM |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.013inch |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |
| Width | 0.3mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Murata GRM0335C1ER50CA01J to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.