
This 12pF ceramic capacitor has a voltage rating of 50V and a tolerance of 2%. It is available in a 0201 SMD package and is RoHS compliant. The operating temperature range is from -55°C to 125°C. The capacitor is manufactured by Murata and is part of the GRM series.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Murata GRM0335C1H120GA01J datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 12pF |
| Case Code (Imperial) | 0201 |
| Case Code (Metric) | 0603 |
| Package/Case | 0201 |
| Length | 0.024inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 50000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GRM |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.013inch |
| Tolerance | 2% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 0.012inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Murata GRM0335C1H120GA01J to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
