The GRM0335C1H4R2CD01D is a 0201 package ceramic capacitor from Murata with a capacitance of 4.2pF and a voltage rating of 50V. It is constructed with a C0G dielectric and has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. This capacitor is surface mount and RoHS compliant, packaged in tape and reel with 15000 pieces per reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata GRM0335C1H4R2CD01D technical specifications.
| Capacitance | 4.2pF |
| Package/Case | 0201 |
| Construction | Flat |
| Depth | 0.3mm |
| Dielectric | C0G |
| Height | 0.3mm |
| Length | 0.6mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.013inch |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 0.3mm |