The GRM0335C1H5R2DA01D is a 5.2pF ceramic capacitor with a voltage rating of 50V. It is packaged in a 0201 surface mount package and is suitable for operating temperatures between -55°C and 125°C. This RoHS compliant capacitor is manufactured by Murata and is available in quantities of 15000 per reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata GRM0335C1H5R2DA01D technical specifications.
| Capacitance | 5.2pF |
| Dielectric | C0G |
| Height | 0.3mm |
| Length | 0.6mm |
| Material | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 0.3mm |