The Murata GRM0335C1H8R0BA01D is a 8pF ceramic capacitor with a 50V voltage rating and C0G dielectric. It is available in a 0603 package and is designed for surface mount applications. The capacitor has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is RoHS compliant and is packaged in tape and reel quantities of 15000.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata GRM0335C1H8R0BA01D technical specifications.
| Capacitance | 8pF |
| Package/Case | 0201 |
| Dielectric | C0G |
| Height | 0.3mm |
| Length | 0.024inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.013inch |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 0.3mm |