The GRM0335C1H8R8CD01D is a ceramic capacitor with a capacitance of 8.8pF and a voltage rating of 50V. It has a package type of 0201 and is constructed with a flat construction. The capacitor has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is surface mountable and is available in a tape and reel packaging with 15000 units per package. The GRM0335C1H8R8CD01D is RoHS compliant and has a dielectric of C0G.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata GRM0335C1H8R8CD01D technical specifications.
| Capacitance | 8.8pF |
| Package/Case | 0201 |
| Construction | Flat |
| Depth | 0.3mm |
| Dielectric | C0G |
| Height | 0.3mm |
| Length | 0.6mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.013inch |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 0.012inch |