The Murata GRM0335C1H9R6CD01D is a 50V ceramic capacitor with a capacitance of 9.6pF. It is constructed in a flat, multilayer ceramic (MLCC) configuration and is available in a 0201 package. The capacitor has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is surface mountable and RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata GRM0335C1H9R6CD01D technical specifications.
| Capacitance | 9.6pF |
| Case Code (Imperial) | 0201 |
| Case Code (Metric) | 0603 |
| Package/Case | 0201 |
| Construction | Flat |
| Depth | 0.3mm |
| Dielectric | C0G |
| Height | 0.3mm |
| Length | 0.6mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 15000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GRM |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.013inch |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 0.3mm |