Murata GRM0336S1E510GD01D technical specifications.
| Mounting | Surface Mount |
| Termination Style | Pad |
| Package/Case | 0201 |
| Product Length (mm) | 0.6 |
| Product Depth (mm) | 0.3 |
| Product Height (mm) | 0.3 |
| Product Weight (g) | 0.00033 |
| Number of Terminals | 2 |
| Size (mm) | 0.6 X 0.3 X 0.3 |
| Capacitance | 51pF |
| Voltage | 25VDC |
| Tolerance | 2% |
| Dielectric | S2H |
| DC Rated Voltage | 25VDC |
| Negative Capacitance Tolerance | -2% |
| Technology | Standard |
| Positive Capacitance Tolerance | 2% |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |