The GRM0336T1E101GD01J is a 100pF ceramic chip capacitor with a rated voltage of 25VDC and a tolerance of 2%. It features a T2H dielectric and a standard technology. The capacitor is constructed with a flat construction and has a pad termination style. It is designed for surface mount applications and has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata GRM0336T1E101GD01J technical specifications.
| Capacitance | 100pF |
| Voltage | 25VDC |
| Tolerance | 2% |
| Dielectric | T2H |
| DC Rated Voltage | 25VDC |
| Negative Capacitance Tolerance | -2% |
| Technology | Standard |
| Positive Capacitance Tolerance | 2% |
| Package/Case | 0201 |
| Mounting | Surface Mount |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Termination Style | Pad |
| Construction | Flat |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Microwave Application | No |
| Height | 0.3mm |